Ekonomika a financie Správy a zajímavosti

Investičné zlato poráža ostatné investície

Peniaze už dávno nepatria do banky. Čím kratšiu dobu sa tam zdržia, tým menej stratia na svojej hodnote. Ale do čoho v dnešnej neistej dobe investovať?

Zabezpečiť peniaze pred stratou svojej hodnoty dokáže dnes predovšetkým investičné zlatoVeria mu finanční špecialisti, a preto dnes odporúčajú až 90 % voľného majetku ukladať do zlata. Akcie sú neisté, aj bezrizikové portfólia sa stali rizikovými. Sklamali aj nehnuteľnosti – ich cena rastie, avšak už nad rozumnú mieru, naviac potenciál zárobku z prenájmu extrémne klesol. Opačne sa chová zlato.

V dobe prvej vlny koronavírusovej pandémie sa držalo jedine zlato

A nielen to. Naštartovalo svoj raketový nárast ceny, ktorá dvakrát prekročila svoju historickú hodnotu. Dnes sa drží na cene okolo 2000 USD za uncu, ale odborníci odporúčajú nakupovať, pretože „zlatá“ doba zlata ešte len začína.

Investičné zlato sa ukázalo byť tým najlepším prostriedkom pre udržanie hodnoty majetku

Odoláva aj v ekonomickej, politickej, vojenskej či pandemickej neistote. Dokonca jeho cena rastie. Investovať do zlata je pritom jednoduché. Cena zlata v budúcnosti porastie aj vďaka jeho nedostatku. So zlatom sa nešpekuluje. Nepredáva sa let preto, že jeho cena v určitú dobu poskočí. Veď obvykle nie je alternatíva lepšej investície. Zásoby zlata ale ubúdajú a nové ložiská nie sú. Preto mnoho odborníkov tvrdí, že do 10 rokov bude cena zlata na dvojnásobku súčasnej hodnoty. A to už je skutočne pekné zhodnotenie investície.

Čo musíte vedieť o investovaní do zlata?

  • Investičné zlato má iba dve podoby: zlaté investičné zliatky (nazývané aj zlaté tehly) a zlaté investičné mince (nejde o pamätné).
  • Len pri nákupe investičného zlata nezaplatíte DPH. Neplatí to pri nákupe investičného striebra, platiny, paládia, diamantov, starožitností ani umenia.
  • Investičné zlato slovenského pôvodu ale nekúpite. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v NBS. Na Slovensku sa preto predávajú zlaté tehly od švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Pokiaľ ide o investičné zlaté mince, tak sú žiadané predovšetkým rakúske Wiener Philharmoniker, austrálske „klokany“ a kanadské s motívom javorového listu.
  • Pre nákup investičného zlata navštívite špecializovanú predajňu mincovne na Dunajskej ulici 68 v Bratislave. Predajňa má aj e-shop na adrese Slovenske-mince.sk a investičné zlato môžete nakupovať aj online. Doručené vám bude ako poistená zásielka, teda bezpečne a diskrétne.

Napsat komentář