Ekonomika a financie Obchody a služby Správy a zajímavosti

Kindergeld – nemecké prídavky na deti

Práca v Nemecku prináša mnoho výhod, kvôli ktorým ju vyhľadáva toľko Slovákov. Nielen viac pracovných možností a vyššie priemerné platy, ale aj nemecké prídavky na deti „Kindergeld“ prevyšujú tie slovenské.

Kto má nárok na poberanie nemeckých prídavkov?

Pre poberanie nemeckých rodinných prídavkov je potrebné splniť niekoľko podmienok, ktoré sú však relatívne ľahko splniteľné. Buď musíte mať príjmy z Nemecka ako zamestnanec, vyslaný zamestnanec alebo SZČO a byť daňovým rezidentom, alebo mať príjmy z Nemecka a byť v tejto krajine povinne sociálne poistený (vtedy nemáte povinnosť byť rezidentom).

O dávky Kindergeld pritom môže žiadať ktorýkoľvek z rodičov dieťaťa, pokojne aj mamička, ktorá ostala doma na Slovensku, pokiaľ jej manžel alebo partner spĺňa povinnosť práce v Nemecku. Nemecké prídavky môžu poberať dokonca aj rozvedení, pokiaľ jeden z rodičov pracuje v Nemecku. Prídavky poberá následne ten rodič, s ktorým deti žijú v domácej starostlivosti. Nemecké prídavky na deti je možné poberať až do dospelosti, prípadne až do 25. roku života, pokiaľ dieťa študuje na vysokej škole.

Aká je výška týchto prídavkov?

O prídavky sa naozaj oplatí požiadať, keďže ich výška je štedrá. Na prvé a druhé dieťa dostanete v roku 2021 219 €, na tretie dieťa 225 € a na štvrté a každé ďalšie dieťa až 250 € mesačne. Ak teda máte tri deti, dostanete dokopy až 663 € mesačne, čo už urobí rozdiel v rodinnom rozpočte.

Ako o Kindergeld požiadať?

Pre Slovákov môže byť zložité žiadať nemecké úrady o dávky Kindergeld. Jednoduchšie je použiť online aplikáciu Kindergeld.click, kde si o nemecké prídavky požiadate za pár minút z pohodlia domova a v rodnom jazyku. Aplikácia vám bezplatne overí váš nárok na prídavky a prevedie vás celým procesom až po finálne podanie žiadosti.

O nemecké prídavky Kindergeld môžete požiadať až 6 mesiacov spätne, preto ak vám na ne vznikol nárok, nestrácajte čas a požiadajte o ne ešte dnes.

Napsat komentář