Cestovanie a svet

Okúzľujúce pláže Sardínie

More, pláže, pamiatky Na Sardínii asi neexistuje škaredá pláž. Ak áno, tak sme na ňu nenatrafili. Každá, ktorú sme navštívili, mala svoje čaro. Organizované pláže s plážovým servisom striedali romantické zátoky, kde sme mali celú pláž pre seba. More bolo všade čisté a sfarbené miestami až gýčovo do rôznych odtieňov modrej a tyrkysovej.

Krásne pláže. sú na juhu v oblasti Margherita di Pulla a tiež v oblasti Nora, kde okrem príjemného kúpania môžete vyplniť čas návštevou archeologického centra so zvyškami chrámov, stĺpov a mozaikami z doby cisárskeho Ríma. Pozdĺž východného pobrežia smerom na sever sa oplatí zastaviť v letovisku Villasimius a určite na jednej z najkrajších pláží Sardínie v oblasti Costa Rei. More bolo počas našej návštevy trochu rozbúrené, čiže do veľkých vĺn sa hodili len tí odvážnejší.

Aj napriek tomu bolo krásne a čisté. Cesta autom popri pobrežiu je neopísateľná, naskytli sa nám nádherné scenérie. Na každom cípe či výčnelku do mora stojí kamenná veža v tvare valca. Na viacerých miestach vo vnútrozemí môžete nájsť tzv. Nuraghy – pozostatky kamenných pevností. Chceli sme sa k jednej dostať, ale vzhľadom k tomu, že sardínske turistické značky majú svoje nedokonalosti, danú nuraghu sme bohužiaľ nenašli.

Hlavné mesto Cagliari Pred vstupom do hlavného mesta sa nachádza pomerne rozľahlá rafinéria, ktorá v noci pripomína vysvietené mrakodrapy. Samotné Cagliari je veľmi príjemné pulzujúce mesto s prístavom pre veľké nákladné lode, ale i menšie súkromné jachty. Budovy pôsobia navonok „ošarpane“, ale zároveň krásne. V ich útrobách sa nachádzajú mnohé luxusné obchody svetových značiek. Spleťou úzkych uličiek sme sa vydali na prieskum centra mesta, samozrejme, zasa do kopca. Chodníky bočných uličiek boli lemované tureckými, čínskymi, africkými obchodíkmi a mnohými reštauráciami, cukrárňami, alebo obchodíkmi s tradičnými sardínskými suvenírmi.

Úspešne sme odolali pokušeniam „zaručene“ pravých značkových kabeliek od tureckého predavača a dostali sme sa až k tzv. Slonej veži, ktorá má tri poschodia. Ešte vyššie sa nachádza kláštor s terasou, z ktorej je úžasný výhľad na mesto. Videli sme nielen veže kostola, ale i na terasu jedného z bytov, kde si domáci pestovali zeleninu a ich susedia sa čľapkali v bazéniku……….

Napsat komentář