Bývanie Obchody a služby

Poznáte tieto ekologické materiály využiteľné do interiéru?

Používať ekologické materiály je nie len dizajnové, ale predovšetkým šetrné k nášmu životnému prostrediu. Ich využitím vo svojom interiéri tak spojíte štýlové s užitočným. Máte prehľad v eco-friendly materiáloch, ktoré sa vyznačujú udržateľnosťou a dizajnom alebo je niektorý z nich súčasťou aj vašej domácnosti? Poďme si niektoré z nich bližšie predstaviť.

Bambus

Bambusový materiál je výnimočný najmä vďaka jeho všestrannému využitiu od rôznych typov nábytku, podláh, či dekorácií, až po bytové doplnky. Jeho zaujímavé využitie je aj vo forme bambusových interiérových žalúzií. Podlahové krytiny z bambusu sa vlastnosťami podobajú dreveným, pričom sú vyrábané z prírodnej vegetácie a ich údržba nie je vôbec náročná.

Korok

Materiál získavaný z kôry stromu známeho ako korkový dub si nájde užitočné a dizajnové využitie v každom interiéri. Známe je jeho podlahové prevedenie, ktoré sa pýši životnosťou v rozmedzí 10 až 30 rokov. Vedeli ste, že korok v interiéri môže efektívne znižovať vznik alergénov v domácnosti? Korkové podlahy sú mäkké a poddajné pod nohami, čo z nich robí obľúbenú podlahovú krytinu napríklad v kuchyni, kde často trávime časna nohách.

Linoleum

Linoleum nie je vo svete interiérového dizajnu žiadnym nováčikom a stále sa teší svoje obľube. Podobne ako korok, i linoleum patrí medzi materiály s protipožiarnymi a vode-odolnými schopnosťami. Tvorí ho kombinácia zmesioleju z ľanu, korkového prachu, stromových živíc, drevenej múky, pigmentov a mletého vápenca.

Juta

Hovorí vám niečo pojem jutový materiál? Pochádza z rastlinného zdroja, ktorý pre svoj rast potrebuje jedine dostatok dažďovej vody. Poľnohospodári pri pestovaní tejto rastliny nepoužívajú žiadne pesticídy ani hnojivá. Juta, ktorá je v mnohých krajinách označovaná ako „zlaté vlákno“, sa v súčasnosti využíva na výrobu odevov, tašiek, nábytku, ale i kobercov. Výrobky z jutového materiálu sú odolné voči opotrebovaniu.

Inšpirovali sme vás pri výbere materiálov do vášho interiéru? Pamätajte, že udržateľné materiály nie len dizajnovo doplnia celkový vzhľad miestnosti, ale sú ohľaduplné k nášmu životnému prostrediu.

Napsat komentář