Bývanie Správy a zajímavosti Zdravie a životný štýl

Triedite odpad? Ale viete, kam patria plechovky?

Triedenie odpadu sa pre nás dnes našťastie stáva samozrejmosťou. Avšak ten pocit, kedy stojíte s kúskom odpadu a premýšľate, kam vlastne patrí, určite poznáte. Typický dotaz je: kam patria plechovky? Pritom práve ony si recyklovať zaslúžia, ale obvykle nevieme, ako na to.

Recyklovať kovy sa vyplatí

Odpad z ocele a z hliníku je podobne ako sklo recyklovateľný opakovane. V podstate donekonečna. Je škoda, aby použité kovy skončili niekde nevyužité. Oceľ naviac podlieha korózii a rozpadne sa. Pritom vďaka správnej recyklácii by sa dala znovu použiť.

Recyklovaný hliník je ekologický

Mnohí z nás majú hliník spojený s neekologickosťou a škodlivosťou pre zdravie aj životné prostredie. Tu je ale treba odlišovať primárne spracovanie bauxidu ako suroviny na výrobu hliníku a recykláciu hliníku. Naviac výrobou hliníku z recyklovaného odpadu spotrebujeme iba 5 % energie potrebné na výrobu hliníku z primárnej suroviny.

Hliník má využitie všade a recyklovaný ponúka rovnaké vlastnosti ako hliník z prvovýroby. Najlepšie okná sú dnes z hliníku. Najlepšie strechy z hliníkového plechu. Dokonca sa z neho robia fasády. Ľahké kvalitné bicyklové rámy sú taktiež hliníkové. Mimochodom viete, že na výrobu jedného bicykla potrebujete 670 hliníkových plechoviek? Takže by sa hodilo vedieť, kam s hliníkovými plechovkami.

Podobné je to s plechovkami z konzerv pre nás aj pre našich domácich maznáčikov, s odpadom z potravinárskych obalov, dokonca z viečok od jogurtov, kozmetických obalov či z čajových sviečok.

Kovy patria do červeného kontajneru

Hliníkový aj oceľový odpad patrí do červeného kontajneru. Môžete sem hádzať nápojové plechovky, plechovky od jedla i časti obalov z kovu. Ale pozor! Vždy musí ísť o kovový šrot, ktorý nie je znečistený chemikáliami (takže sem nepatria obaly od farieb, riedidiel, lepidiel ani benzínu). Všetky kovové obaly musia byť starostlivo umyté, bez zbytku jedál, nápojov a ďalšieho znečistenia. Do červeného kontajneru tiež nevhadzujte príliš veľké kovové kusy a taktiež nie tie s ostrými hranami.

Recyklujte kovy!

Až 4 % v domácnosti vyprodukovaného odpadu je z kovu. Zatiaľ čo priemyslové firmy dávajú kovošrot do výkupu, z domácností končí často v nevytriedenom odpade. Pritom ide o opakovane využiteľný materiál k recyklácii. V prírode sa naviac rozkladá veľmi pomaly. Plechovka z hliníku pohodená v lese tam zostane zhruba 500 rokov.

Napsat komentář