Bývanie

Ako vybrať tapety do interiéru?

Tapety zažívajú svoju malé renesanciu a opäť si nachádzajú pevné miesto na stenách našich domácností. A rozhodne nejde len o prechodný rozmar staromilcov, ktorí si voľkajú v štýle vintage. Nie nie, moderné tapety presvedčia mnohých svojou kvalitou, farebnosťou a bohatosťou vzorov. Ako vybrať vhodné tapety na stenu?

Kam s ňou

Ktorú miestnosť plánujete vytapetovať? Odpoveď na túto otázku je základným momentom, od ktorého by ste sa pri výbere tapiet mali odraziť. V tejto fáze treba zvážiť najmä kvalitu materiálu tapiet. Ak chcete tapety na stenu do detskej izby, radíme vybrať si buď tapety z papiera (lacné, ľahko nahraditeľné) alebo vinylové tapety. Tie sa vyznačujú skvelou odolnosťou voči oderom i teplotám a sú tiež umývateľné. Vďaka svojim vlastnostiam sa skvele hodia do obývačky, kuchyne či spálne.

Farby, vzory a optická hra s priestorom

Výber farieb a vzorov na tapetách závisí od vkusu každého jednotlivca. Treba si však uvedomiť, že vzory a farby tapiet môžu zásadným spôsobom zmeniť charakter miestnosti. Vo všeobecnosti platí, že vodorovné vzory izby opticky rozširujú a znižujú, zatiaľ čo zvislé vzorovanie vytvára dojem výšky. Svoje zákonitosti má takisto aj hra farieb – jasné a svetlejšie farby priestor opticky zväčšia, hodia sa preto skôr do menších a tmavších miestností. Naopak, rozľahlejšia a svetlejšia izba pokojne znesie aj tmavšie farebné tóny na stenách.

Nezabúdajte na nábytok

Ak vyberáte moderné tapety na stenu do zariadenej izby, nezabúdajte svoj výber zosúladiť s nábytkom. Berte do úvahy farebný charakter stoličiek, stola, koberca či podlahy. Pamätajte tiež na to, že tapeta môže vyzerať inak pri prirodzenom svetle cez deň a inak pri umelom osvetlení večer. Tapeta by nemala rozbiť štýl miestnosti. Môže pôsobiť ako vizuálne dominantný prvok, prípadne ako doplnok v miestnosti. Podľa toho voľte farebnú škálu a vzorovanie na tapetách.

Napsat komentář