Ekonomika a financie Obchody a služby

Mincovňa v Bratislave ponúka skúsenosti s predajom investičného zlata

Cena zlata to vďaka koronavírusovej kríze dotiahla na svoje historické maximum. Českú republiku doslova zachvátila zlatá horúčka. Kto teda chce aj u nás investovať do zlata, má možnosť čerpať z českých skúseností.

Pražské mincovňa má svoju predajňu aj v Bratislave. Nájdete ju na Dunajskej ulici č. 68. Poradia vám tu, ako správne do zlata investovať, aj na aké značky investičného zlata vsadiť.

Je investícia do zlata naozaj výhodnou?

Mať zlato vo svojom investičnom portfóliu sa odporúčalo vždy. Investičné zlato je hmatateľný majetok. Nejde o žiadne akcie, ktoré sa opäť v čase koronavírusovej krízy otriasali v základoch. V základoch sa však otriasala už aj také stálica, akou sú nehnuteľnosti. Kto napríklad zarábal na prenájme, či už firmám, alebo v rámci Airbnb, ten to teraz nemá ľahké. Otras na trhu nehnuteľností sa ešte očakáva. Očakáva sa pokles príjmov, neochota ísť do hypoték, ale obozretnosť zo strany bánk pri ich poskytovaní. To, čo sa ukazuje byť istotou, ktorej hodnota zatiaľ dokonca stále rastie, je zlato.

Bojíte sa, že po prudkom raste môže prísť rovnako prudký pád zlata?

Nikto tento vývoj neočakáva. V dobe minimálnych úrokových sadzieb, často nulových či dokonca záporných, je práve zlato dobrou formou, ako zhodnotiť svoje príjmy. Zatiaľ čo ešte pred časom platilo, že zlato je dobrou investíciou v strednodobom horizonte, teda na 7 až 10 rokov, so štartom koronavírusovej krízy sa dalo na zlate skutočne zbohatnúť aj omnoho rýchlejšie – za pár mesiacov či dokonca týždňov.

Nekupujte akékoľvek zlato

Keď sa bavíme na tému cena zlata, vždy hovoríme o zlate investičnom. Tým rozhodne nie je akékoľvek zlato. Nie je to surové zlato, nie sú to numizmatické mince, pozor aj na akcie zlato ťažiacich firiem. Investičné zlato, ktorého cena sa odvíja od aktuálnej ceny zlata na trhu, má len dve podoby. Môže ísť o investičné zlaté zliatky, ktoré sú známejšie pod názvom zlaté tehly, alebo o zlaté investičné mince. Je vhodné vedieť aj to, po ktorých značkách tohoto investičného zlata siahnuť. Aj to vám poradia v bratislavskej predajni.

Napsat komentář