Krása a móda Obchody a služby

Lodičky: módny kúsok, ktorý treba vedieť nosiť

Dámske lodičky sú model, ktorý má určite každá z vás v šatníku. Aj keď niektoré dámy preferujú skôr topánky bez podpätku, iné dámy zasa na lodičky nedajú dopustiť. Odkiaľ k nám lodičky prišli a ako tento kúsok nosiť si priblížime v dnešnom článku.

Odkiaľ vlastne lodičky pochádzajú?

Pôvodne topánky na vyššom podpätku neboli doménou žien, ale mužov! Tento typ topánok preferovali najmä králi a iní bohatí muži, ktorým tento model dodával sebavedomie a predstavoval symbol bohatstva a postavenia. Nosili ich ale aj preto, aby sa cítili silnejší, keďže im podpätky umožňovali vyčnievať nad ostatnými.

Druhá teória hovorí, že vyššie podpätky na topánkach boli primárne určené pre jazdcov na koňoch, aby sa im chodidlá nevyšmykovali zo strmeňov. To potvrdzujú aj kovbojské topánky, na ktorých môžete vidieť tiež menší podpätok. Za týmto účelom boli topánky s podpätkom využívané už od 10.teho storočia.

Ženy začali nosiť podpätky až v polovici roku 1500 v krajine módy, v Taliansku. Ich účel bol najmä pre to, aby pridal ženám centimetre na výške a zároveň chránili spodné lemy dámskych šiat, keď chodili počas zablatených ulíc Benátok.

Odvtedy si ženy topánky s podpätkami veľmi obľúbili a tvorili súčasť ich šatníka a botníka. Môžeme povedať, že lodičky prešli skúškou času a vďaka tomu ich aj my môžeme nosiť do práce, kedy chceme pôsobiť vyššie alebo jednoducho pre to, lebo ich zbožňujeme!

Poznáte všetky typy topánok na podpätku?

Topánok na podpätku je nespočetne veľa druhov a pre každý typ platia iné pravidlá či už v ich dizajne, ale aj počas nosenia. Poďte s nami objaviť rôzne druhy topánok a zistiť, ktoré s akými outfitmi kombinovať:

· Lodičky: tento model vysokých podpätkov môže mať otvorenú špičku, ale klasické lodičky sú topánky na vyššom podpätku nad 10 cm so zatvorenou, prevažne špicatou špičkou. Sú ideálnou obuvou k akémukoľvek outfitu – do práce, na prechádzky mestom s priateľkami k džínsam, ale aj k spoločenským outfitom.

· Topánky na platforme s podpätkom: pri lodičkách platí, že čím je vyšší podpätok, tým je chôdza v nich náročnejšia. Avšak pri topánkach na platforme to neplatí! Pri takomto type obuvi je vyvýšená predná časť topánky a tým pádom sa chodidlo až tak nepresiľuje a uľahčuje chôdzu. Tento typ topánok môžete taktiež nosiť ako aj lodičky – k akémukoľvek outfitu podľa vašej chuti.

· Slingback lodičky: veľmi obľúbený model počas tejto sezóny má podobu lodičiek, avšak v zadnej časti sú otvorené a majú iba remienok okolo päty, ktorý drží chodidlo na mieste. Medzi dámami sú obľúbené slingback lodičky s podpätkom pod 10 cm, avšak ak máte rady vyššie podpätky, nebojte sa po takých siahnuť. Aby ste boli trendy toto leto, odporúčame vám tento typ lodičiek v rôznych pastelových farbách ako je žltá, fialová, zelená alebo modrá. V kombinácií so šatami budete pôsobiť veľmi romanticky a žensky.

· Sandále na vyššom podpätku: ďalším z veľmi obľúbených modelov topánok na leto sú sandále alebo remienkové topánky na podpätku. Tieto modely sú veľmi vzdušné a nie je vám v nich teplo na chodidlá. Navyše majú iba jeden remienok v prednej časti a potom ostatné na členku, vďaka ktorým topánky držia na mieste. Pridanou hodnotou sandálov sú, že dokonalo zvýrazňujú chodidlá a vaše nohy, pričom pôsobia ako samotným šperkom outfitu. Nebojte si obuť tieto sandále aj k elegantným outfitom ako napríklad k saku s cigaretovými nohavicami. Tak povýšite svoj look a budete pôsobiť veľmi trendy.

Kombinovať dámske lodičky s akýmkoľvek outfitom vôbec nie je veda. Zároveň už dávno neplatí, že lodičky by mali ladiť s kabelkou. Preto neváhajte a upustite uzdu vašej fantázie pri nákupe vašich nových najobľúbenejších dámskych lodičiek. Ak potrebujete inšpiráciu, navštívte bratislavskú Eurovea Galeriu a obchod s kvalitnými talianskymi topánkami TOSCA BLU alebo ich eshop www.lamio.sk, kde nájdete tie najkvalitnejšie modely priamo z Talianska za jedinečné ceny.

Napsat komentář