Krása a móda

Odhalenie! 4 najčastejšie mýty o opaľovaní

Po zime sa väčšina z nás teší na prvé jarné lúče slnka. Mnohí (alebo skôr mnohé?) chudnú do plaviek, len aby pri opaľovaní na pláži či kúpalisku vyzerali dobre. Ani tohtoročná sezóna asi nebude iná, preto sme sa pozreli na niekoľko zažitých mýtov, ktoré s opaľovaním súvisia.

Je základné opálenie naozaj potrebné?

Mnoho ľudí je presvedčených, že potrebujú základné opálenie, aby pri dlhšom pobyte na slnku nedostali úpal. Táto domnienka sa však nezakladá na pravde. Veď samotné opálenie je nezvratným dôkazom poškodenia kože. Koža pri opálení tmavne, pretože sa v nej vytvára melanín, ktorý by mal pokožku chrániť. Pri opakovanom vystavovaní sa slnku pokožka hrubne a stáva sa vráskavou, pričom negatívne zmeny zasahuje až do úrovne DNA. „Zdravé“ opálenie, na ktoré sa dnes chystáte, by mohlo v budúcnosti viesť k vážnym problémom.

Je opaľovanie sa nevyhnutné pri tvorbe vitamínu D?

Najmä v severských krajinách a oblastiach, ktoré majú počas dlhej zimy málo slnka, sa traduje, že opaľovanie (napríklad v soláriách) je mimoriadne dôležité na udržanie hladiny vitamínu D v tele. Ale nie je to celkom pravda. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa človek mal nadmerne vystavovať slnečným lúčom, ktoré pokožku poškodzujú, zvyšujú riziko rakoviny kože a podporujú jej predčasné starnutie. Dosiahnutie adekvátnej hladiny vitamínu D v tele možno dosiahnuť primeraným pobytom na slnku v kombinácii so správnou výživou. Na ochranu pokožky pred slnkom by sa nemalo zabúdať.

Ľudia s tmavšou pleťou nemusia používať opaľovacie krémy?

Ďalší z mýtov tvrdí, že ľudia s tmavšou pokožkou nemusia riešiť rovnaké problémy s opaľovaním ako ľudia s bledšou pleťou. Ak má človek tmavšiu pokožku, prípadne pleť, ktorá sa ľahšie opáli, neznamená to, že je pre neho opaľovanie prospešné a že mu neškodí. Hoci melanín v pokožke poskytuje istú ochranu, zďaleka nedokáže zablokovať všetky UV lúče. Je účinný asi ako opaľovací krém s ochranným faktorom 5.

Naozaj škodia iba UVB lúče?

Na Zem prenikajú dva typy UV žiarenia: UVA a UVB, pričom práve UVB lúče sa spájajú so vznikom kožných popálenín a rozvinutím rakoviny kože. To ale neznamená, že UVA žiarenie je bezpečné. Naopak, spôsobuje predčasné starnutie a vznik vrások, pri dlhodobom pôsobení dokonca zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože o viac ako 30%. Práve preto nie sú pravidelné návštevy solárií žiaduce.

Prevencia proti spáleninám od slnka

Existuje niekoľko dobrých tipov, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nepríjemným popáleninám od slnka. Pred odchodom von sa odporúča aplikovať kvalitný opaľovací krém minimálne s ochranným faktorom 30. Krém treba opätovne nanášať zhruba každé dve hodiny a vždy, keď sa pokožka zvlhčí. Pomôže tiež nosenie voľného oblečenia či pokrývky hlavy, slnečné okuliare by mali byť samozrejmosťou. A nezabúdajte, že slniečko je najintenzívnejšie medzi 10tou a 15tou hodinou.

Napsat komentář