Cestovanie a svet

Ubytovacie možnosti na slovensku a atrakcie v ich okolí

Takýmto článkom chcem dať do pozornosti možnosti strávenia dovolenkových pobytov v Slovenskej republike. Zaujímavosťami prepletený je Liptov na severnom Slovensku. Z regionálneho hľadiska SR sa nachodí na severe SR blízko hranice Poľska. Turistický priemysel je obohatený aj o turistov z blízkeho Poľska.

V období okolo roku 2010, oblasť zaznamenáva úbytok počtu návštevníkov zo susedného Poľska z dôvodov nevýhodného kurzu k EUR, orientácii turistov na vyspelejšie štáty a turisticky rýchlo rozvíjajúceho sa hraničného regiónu Orava. Tento región je umiestnený bližšie k hraniciam z Poľskou republikou a sú tu vybudované dobré komunikácie.

No Liptov poskytuje Jasnú – Chopok, horstvo Tatier, sprístupnené jaskyne, viac turistických atrakcií. Známa je vodná nádrž Liptovská Mara s blízkym aqua parkom Tatralandia, skanzenom Keltského osídlenia v otvorenej prírode na Havránku nad vodnou nádržou, artikulárnym dreveným kostolom presťahovaným z dediny Sokolče po dokončení rovnomennej priehrady. Odlišnou atrakciou je neobyčajná dedina Vlkolínec pod patronátom organizácie UNESCO. Skanzen za Pribilinou opisuje niekdajšie živobytie.

Prešiel úpravami kde pribudla drevená stavba, využívaná výstavám tunajšej prírody a historickým domácim prácam. Poriada sa tu ukážka s exponátmi tradičných remesiel, hangár s parnými rušňami. V Lipt. Mikuláši sú historické pamiatky, kúrie, galérie, historické budovy, krytá plaváreň, squash, tenisové kurty, ľadový, futbalový štadión, služby obyvateľstvu. Centrum mesta obohacujú historicky dôležité budovy. Športovo zameraný turistický ruch má zastúpenie s dosť väčším počtom lyžiarskych stredísk na malom území. Polovica obcí v Liptove má menšie či väčšie lyžiarske stredisko.

V regióne sú zastúpené športové vyžitie na vodnej ploche nádrže Lipt. Mara, celoročne prevádzkované aqua parky, splavy divokejších a pokojných riek. V teplom období leta cestovateľov priťahujú Tatry. Liptovská kotlina je obklopená horstvom Národného parku Nízke a Západné Tatry, Veľkej Fatry.

Novšov možnosťou hostí regiónov Slovenska v teplých letných dňoch je jazda bicyklom. Ľudia tu nájdu množstvo trás. Môžu byť dosť náročné a menej náročné. Cyklotrasy s väčším nebezpečím sú: jazdy dolu zjazdovkami, cyklistika po bežeckých tratiach, horských chodníkoch a návšteva horských dolín. Medzi iné cyklistické trasy zaraďujeme cesty vedúce pomedzi polia medzi obcami, lepšie cesty. Medzi turistami je zvykom ak cyklistickú túru absolvujú viacerí absolventi túr v jednej skupine. Turisticky zaujímavým mestom je tiež Ružomberok s podobne rozvinutými mestskými možnosťami pre hostí oblasti Liptova. Na dosah je Malinô Brdo, Hrabovo – vodná nádrž, UNESCO dedina Vlkolínec, rekonštrukcia hradu Likava, zvláštne turistické atrakcie. Tretím najväčším mestom Liptova je Liptovský Hrádok s panskými kúriami, panským sídlom, lyžiarskym strediskom za mestom. Horské návštevy spočívajú v túrach v dolinách a na štíty okolitých hôr. Známe doliny sú Demänovská s Jasnou, Jánska s jaskyňami, Kvačianska, Prosiecka s vodopádmi a dreveným mlynom.

Cyklotúry sú vhodné tiež do dolín za obcami a usadlosťami. Orientácia týchto dedín je viac menej na turistický ruch v porovnaní s minulou dobou. Spolu s takýmto progresom sa dvíha aj stupeň kvality ubytovania v odvetví turistického priemyslu. Jeden z veľkého počtu poskytovateľov ubytovnania s viac ako desať ročnou históriou sú nízkotatranské apartmány Magdaléna. Stoja v podtatranskej dedine Záv. Poruba – na okraji Liptovskej kotliny. V ponuke majú dva domy – chalupy upravené v apartmánovom štýle. V izbách je kúpelňa a wc. Vybavenie jedného z domov je nasledovné: ??*kúpeľne k izbám, spoločná kuchyňa, miestnosť s počítačom, terasa pred vchodom a parkovisko vo dvore. Posledným domom v obci je druhá spomínaná chalupa. Jedno a druhé podlažie je kompletný apartmán. Vybavenie: dve štvorlôžkové spálne so sociálnym zariadením, vybavená kuchyňa s obývacím kútom so sedačkou, krbom a televízorom pri ňom. Úroveň ubytovania v týchto objektoch dvíha aj neďaleká reštaurácia, lyžiarske zjazdovky, zvláštne oddychové procedúry. Do pozornosti sa v tomto regióne – Liptov dostáva mnoho nových ešte pomerne málo známych atrakcií regionálneho turistického ruchu. Informácie ktoré sú vhodné pre návštevníkov Liptova pohľadajte na webovej stránke pod názvom dovolená Tatry. Sú rozdelené podľa cien, veľkosti atrakcií a preferencií návštevníkov. Sránka spomína cenové relácie rôznych zábavných atrakcií.

Tématicky, web sa vyznačuje cestovateľskými informáciami nie len o Liptovskej oblasti, ale aj na celom Slovensku. Myslím, že je stránka vhodná na rozhodnutie vhodnej dovolenky podľa toho čo by na dobrej dovolenke môhlo pomôcť. Za obdobie niekoľkých rokov sa uskutočnili nepríjemné strety s vážnymi poraneniami ľudí divou zverou. Počty sa zvyšovali a preto sa pristúpilo k regulácii populácií takýchto zvierat. Na večerných a ranných túrach je ľaho možné spozorovať stáda vysokej zveri, iné menšie zvieratká, ktoré nás môžu vystrašiť. Dá sa predpokladať že sa príroda zotavuje z devastácií a dáva sa dôraz na ochranu. Bez zdravo fungujúcej prírody nemôžeme v zdraví a spokojnosti nažívať. Na prílev turistov to značne vplýva. Ďalším spôsobom ako vplývať na odvetvie hospodárstva – turistický ruch sú podnikateľské inovácie v Slovenských destináciách. Zaznamenávame rozvoj mnohých aktivít aj ťažko zvládnuteľných. Aby to človek môhol posúdiť je potrebné to vyskúšať.

Napsat komentář