Cestovanie a svet

Chorvátsko láka nádhernými plážami

Jadranské more láka turistov svojou priezračnou čistotou a krásnymi plážami. Právom patrí medzi najčistejšie časti Stredozemného mora. Jeho teplota pri hladine v letnom období je 23 – 27 °C. Chorvátske pobrežie Jadranu je mimoriadne členité, čo má svoj pôvab a malebnosť. Je iba málo krajín, ktoré majú pri svojich brehoch toľko ostrovov ako Chorvatsko. Chorvátsko má mierne podnebie, s krátkou a miernou zimou a dlhým a teplým letom. Jeseň je značne teplejšia ako jar. Podnebie je plne pod vplyvom mora, avšak nie je rovnaké v celej oblasti. Značné rozdiely sú medzi severným a južným pobrežím.

S výnimkou kúpalísk vo veľkých mestách na pobreží a pri niekoľkých vybraných luxusných hoteloch sú pláže a kúpanie v Jadranskom mori volne prístupné a bezplatné. Chorvátsko sú hlavne pláže s veľmi príjemným čistým hrubým pieskom, prípadne s drobnými kamienkami. V plážovej výbave na Jadran by rozhodne nemala chýbať dobrá obuv do vody.

Na väčšine pláží sú bezplatne k dispozícii sprchy a jednoduché kabínky na prezliekanie, ale za zapožičanie lehátka či slnečníka sa už musí platiť. Občerstvenie je priamo na plážach, nájdete tu plážové bary a reštaurácie. Často sa môžete stretnúť s vyberaním parkovacích poplatkov pri plážach.

Rozptýlenie a zábavu pri mori umožňujú vo väčších letoviskách rôzne šmýkačky, šlapadlá, tobogany, skákacie nafukovacie hrady apod. Je možné si zapožičať aj čln alebo loďku. Chorvatsko je raj vodných športov. Windsurfing, vodné lyže a skútre, parasailing či tubing nájdete takmer všade. Aj keď Chorvátsko patrí medzi bezpečné krajiny, je potrebné na plážach dobre opatrovať svoje osobné veci. Mnohé hotely ponúkajú možnosť uložiť cennosti v hotelových trezoroch, takúto skutočnosť sa rozhodne oplatí využiť.

Napsat komentář