Bývanie Obchody a služby Správy a zajímavosti

Užitočné rady ako vyčistiť škvrny na koberci

Koberce je dôležité čistiť pravidelne a dbať o ich starostlivosť. Poznáte určite momenty, keď sa vám z nepozornosti alebo nešikovnosti vyleje pohár vína a či rajčinová omáčka? Vtedy vás stres a panika premôžu a neviete, čo robiť.

Nedrhnite, lebo spôsobíte permanentnú škodu

Inštinkt, ktorý vám radí vydrhnúť škvrnu z koberca, potlačte do pozadia a ani za svet ho nepočúvnite. Pri takomto agresívnom čistení sa môže stať, že škvrnu namiesto vyčistenia zapracujete hlbšie do látky a spôsobíte trvalé zafarbenie koberca. Vyskúšajte naniesť na hubku, alebo handričku prípravok, ktorý nepoškodí vlákna koberca a rýchlo prikladajte handričku s miernym tlakom na miesto, kde sa tvorí škvrna.

Na škvrny použite soľ a sódu bikarbónu

Soľ si vie poradiť so škvrnou z červeného vína. Stačí, ak posypete fľak hrubšou vrstvou soli a necháte ju niekoľko hodín pôsobiť, aby farbu vína z vlákien koberca vytiahla a mohli ste zabudnúť na nehodu, ktorá takmer spôsobila permanentné poškodenie vášho koberca. Ale čo ak sa vám na koberci ocitne olej? Rovnako ako pri použití soli na víno, je dôležité na koberec naniesť vrstvu sódu bikarbónu a trpezlivo počkať, kým vytiahne škvrnu z vášho koberca. Prášok potom stačí povysávať a následne ho môžte vyčistiť prípavkom šetrným na koberceSóda bikarbóna je výborným pomocníkom aj proti zápachu, ktorý sa z vysypaného jedla, alebo vyliateho nápoja na koberci môže roznášať po miestnosti.

Domáci recept na čistenie koberca

V pomere 3:1 si zarobíte čistič na koberec abude vám na to stačiť iba voda a ocot. Tento prípravok môžte mať doma odložený a vytiahnuť ho vždy, keď potrebujete. Pred aplikovaním domáceho ekologického prípravku na koberce je dôležité povysávať postihnuté miesto a až následne naniesť čistič na škvrnu, ktorý necháte pôsobiť päť minút. Potom už iba stačí položiť uterák na danú časť koberca a prejsť po ňom rozohriatou žehličkou. A váš koberec bude ako nový!

Naše užitočné tipy a triky vám zaručene napovedia, ako zachovať chladnú hlavu, aby ste nemuseli kupovať nový koberec do obývačkykoberec do spálne, alebo kúpeľňový koberec. Namiesto toho si s neplechou hravo poradíte.

Napsat komentář