Bývanie Obchody a služby

7 faktov o psoch, o ktorých ste možno netušili

Sú to naši najlepší priatelia, chlpaté klbká lásky. A keď na nás uprú svoje oči – nenájde sa nikto, kto by odolal a s radosťou rozdávame piškóty a iné psie dobroty. Toho svojho určite poznáte lepšie, ako ktokoľvek iný, ale predsa si myslíme, že aspoň niekoľko z týchto faktov o psoch ste doteraz nepočuli.

1. Čuch vášho psa je tisíc až desať miliónov krát lepší, ako ten váš

Tento fakt ste možno zachytili vďaka novinám a filmom, kde sú často zobrazované policajné psy ako hľadači drog. Psíky však svoj superčuch využívajú aj na ovoniavanie svojho majiteľa. Okrem toho, že nás podľa vône spoľahlivo rozpozná, podľa zloženia potu vie odčítať naše emócie. Ak sme, napríklad, v strese alebo sa bojíme, snaží sa nás upokojiť. Takto pravdepodobne zisťuje aj naše ochorenia a správa sa inak, ak niekto v rodine otehotnie.

2. Ročné šteniatko je tak vyzreté, že sa podobá 15-ročnému človeku

Všetci vieme, že psie roky utekajú rýchlejšie, ako tie ľudské – samozrejme, hovoríme o raste a starnutí a nie o vnímaní času. Je dôležité dopriať im vždy takú výživu, akú ich telo práve potrebuje. Výrobcovia Primordial granúl pre psov to vedia a preto odporúčajú v strave pre šteniatka a pre aktívny vek psa využívať najmä kvalitné mäso a zeleninu.

3. Pes počuje štyrikrát lepšie ako človek

Ak máte pocit, že vás chceme presvedčiť, že váš psík je niečo ako superman, tak ste nás práve odhalili. Vďaka skvelému sluchu je schopný zachytiť aj nepatrné pohyby a je skvelým strážcom alebo sprievodcom na love. Negatívom sú ľuďmi aj prírodou vytvorené hluky, napríklad ohňostroje a hrmenie počas búrky, ktoré sú pre psíka neznesiteľne silné. Preto si ho určite v týchto náročných momentoch vezmite dovnútra. 

4. Psy vedia rozpoznať 250 slov a gest

Psy, keď sa s nimi rozprávame, rozpoznávajú 250 slov a gest a tešia sa, keď sa tešíme my. Určite máte vo svojom okolí aspoň jedného cynika, ktorý vám bude tvrdiť, že pes je iba zviera vytrénované podľa času kŕmenia. Nie je to pravda. Vzťah so psom je skutočne založený na dôvere, sympatiách a minimálne čiastočnom porozumení.

Je pravda, že tón hlasu je dôležitejší ako to, čo im hovoríte, ale na niekoľko slov reagujú psy skutočne preto, že si ich spájajú s konkrétnymi predmetmi alebo aktivitami. Tak pri najbližšom venčení si hrdo oblečte niektoré unikátne tričko so psom, ktoré hlása, že život s ním lepší. Pretože, ako sa hovorí, je to jediná láska, ktorú si môžete kúpiť za peniaze. Ich intelekt sa dá porovnať s úrovňou dvojročného dieťaťa, preto s nimi komunikujeme pomocou kombinácie slov a gest.

5. Psy dokážu vnímať plynutie času

Je pravda, že pri pohľade na hodinky vám nezašteká presný čas, ale vie, kedy sa máte vrátiť z práce a ak neprídete na čas, robí si starosti. Vie, kedy je čas na večeru a na prechádzku. Naučí sa náš denný režim a znervóznie, keď v ňom nastanú nejaké zmeny. Niekoľko štúdií potvrdilo, že psíky reagujú rôznym spôsobom, ak ich majitelia prídu domov skôr alebo neskôr, ako očakávali. 

6. Psíky majú potné žľazy iba na labkách

Určite viete, že váš domáci miláčik sa ochladzuje rýchlym dýchaním cez papuľku s vyplazeným jazykom. Je to tak preto, že potné žľazy má iba na labkách. V horúci letný deň mu môžete dopriať kúpeľ, alebo sprchu, ale ak na to nemáte čas, umožnite im namočiť si labky do studenej vody. Efekt osvieženia bude podobný, ako by ste si zaplávali.

7. Psy a mačky pijú rovnakým spôsobom

Na záver sme vybrali vtipnú bodku, pretože psy a mačky sú zvyčajne pokladané za úplne odlišné stvorenia. Verný pes a prefíkaná mačka majú toho spoločného oveľa viac, ako to, že majú štyri labky. Aj keď nám to pripadá tak, že psy narobia pri pití kopec neporiadku, pijú rovnakým spôsobom ako mačky. Jediný rozdiel je v tom, že ich jazyk je zvyčajne väčší a širší.