Obchody a služby Správy a zajímavosti

Čo sa deje v lese, keď sa nikto nepozerá?

Večerné sedenie na posede pri lese má krásnu atmosféru. Človek si môže užívať pohľad na divokú zver a panenskú prírodu. Ako kulisy slúžia vietor, ktorý sa preháňa pomedzi stromy, cvrčky, ktorí hrajú na lúke svoju obľúbenú serenádu alebo šum listov. Veľa poľovníkov a nadšencov prírody miluje letné večerné posedenia, kde môžu sledovať dianie v prírode bez akéhokoľvek vyrušovania. Stačí však jediná maličkosť a divadelné predstavenie lesných zvierat sa náhle končí.

Očarujúce letné večery, alebo rána s východom slnka

To znie ako popis v katalógu cestovnej kancelárie na drahú dovolenku v Egypte. No za takouto atmosférou netreba chodiť ďaleko, stačí zájsť do našich lesov. Pravá nádhera sa začínapri východe alebo západe slnka. Keď slnko zachádza celý okolitý ľudský svet sa stíši a život sa prebúdza práve v tom zvieracom, kde začína nový deň plný príležitostí. Naopak, keď slnko vychádza, v diaľke možno započuť ruch ulíc v dedinách a mestách. Tam sa ľudia odoberajú do práce a trápia sa každodenným zhonom. Naopak príroda a zvieratá odchádzajú z lúk pokojne do lesa, kde prečkajú horúci deň spánkom a odpočinkom. Budú sa tam snažiť tiež nazbierať sily na ďalšie nočné dobrodružstvo.

Sledovanie divej zvery v prírode vám neprinesie rovnaké pocity ako návšteva zoo

Ak niekto zažil stíšenie v lese a svoju pozornosť upieral na voľne pohybujúce sa divé zvieratá s ich prirodzeným správaním, určite vie, že takýto neuveriteľne nádherný zážitok mu žiadna zoo na svete nevynahradí. Vidieť na vlastné oči pásť sa stádo jeleníc na lúke je pocit, ktorému sa vyrovná máločo. Zatiaľ čo v zoo môžete pozorovať zvieratá, ktoré sú už takmer zvyknuté na ľudí, sú prikrmované ošetrovateľmi a z klopkania na hrubé sklá sa im už chlpy neježia, vo voľnej prírode je to inak. Aj najmenší zvuk, ktorý vydáte a nie je v prírode prirodzený, vyplaší vašich lesných hercov. Tieto majestátne a okúzľujúce zvieratá nie sú zvyknuté na divákov, preto ich môže vystrašiť naozaj hocičo. Veľkým problémom býva aj smer vetra. S tým sa stretávajú aj skúsení lesníci.

Ako dokáže smer vetra ovplyvniť lesné divadelné predstavenie?

Každý skúsený lesník by vám na takúto otázku odpovedal veľmi jednoznačne. Pokiaľ vietor fúka oproti vám, do vašej tváre, máte šťastie. Dokonalú scenériu a výhľad na divú zver si môžete vychutnávať do sýtosti do kedy budete chcieť. Problém nastáva v okamihu, keď sa vietor náhle otočí a začne fúkať z druhej strany, priamo do vášho chrbta. Práve vtedy sa stáva, že zver zacíti váš pach a zo strachu a rešpektu sa rozhodne vrátiť naspäť do lesa. Lesné zvieratá ako srny, medvede, líšky alebo diviaky majú veľmi dobre vyvinuté čuchové senzory, ktoré im pomáhajú zháňať si potravu, ale napríklad tiež zaňuchať potencionálne nebezpečenstvo.

Ako predísť vyplašeniu zvery a neprísť tak o možnosť vychutnávať si ich prítomnosť?

V dnešnej dobe moderných technológií je odpoveď na takúto otázku naozaj jednoduchá. Riešením sú fotopasce. Tie je možné namontovať hocikde. Práve fotopasce sú jedinečným riešením, ktoré vám zabezpečí ničím nerušené zvieracie divadelné predstavenie, ktoré si budete môcť dokonca pozrieť s vlastnej obývačky. Zvieratá nebudú tak rušené nechcenými zvukmi a nevyplaší ich ani nepredvídateľný, stále sa otáčajúci, vietor. Ďalšou výhodou tejto technológie sú detaily. Zatiaľ čo na posede musíte vo väčšine prípadov používať ďalekohľady, ktoré vám pomôžu pozrieť sa na krásnu divokú zver zblízka, pri fotopasciach môžete uvidieť niečo, čo by sa vám na posede v lese nikdy nepodarilo. Tieto zariadenia zver nevie rozpoznávať, preto sa k nim neboja priblížiť. Výsledkom sú potom napríklad zábery líčších mláďat z tesnej blízkosti, alebozábery medveďov, ktorí sa len tak prechádzajú okolo.

Autentický zážitok z lesa vám síce nič nenahradí, no sledovanie divokých zvierat s ich prirodzeným správaním z detailnej blízkosti je nový level prírodného zážitku. Táto technológia posunula obdivovanie prírody a lesných hercov na úplne nový level, ktorý si zamilovali lesný nadšenci, poľovníci, ale aj malé deti v škôlkach, ktoré sa radi pozrú na prirodzené správanie medveďa v jeho prirodzenom prostredí.

Napsat komentář