Slovenskí podnikatelia nemusia byť obmedzení len na krajinu, z ktorej pochádzajú. Čoraz populárnejšie je podnikanie v Nemecku, kde sa Slováci uchytili v stavebnej oblasti či pri preprave tovaru alebo osôb.
Ako živnostník či konateľ spoločnosti však treba myslieť na ešte viac byrokracie, než koľko by nás čakalo iba na Slovensku. Neznalosť zákonov neospravedlňuje, a ak chcete mať dane, odvody a podobné záležitosti „na poriadku“, mali by vám byť známe pojmy ako Steuernummer, Freistellung, Einkommensteuer a ďalšie.
Podnikatelia v oblasti stavebníctva
Obzvlášť na pozore by ste sa mali mať, ak podnikáte v oblasti stavebníctva. Vaši odberatelia sú povinní vám strhávať 15 % z faktúry na stavebnú zrážkovú daň (Bauabzugsteuer). Dá sa tomu však vyhnúť, ak si vybavíte oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane, tzv. Freistellung. Aby vám ho však vydali, budete potrebovať daňové číslo Steuernummer. Ak využívate subdodávateľov, aj vy im musíte zo zákona strhávať stavebnú daň, pokiaľ nemajú vybavené oslobodenie.
Ste prepravca alebo máte subdodávateľov?
Vykonávate cez Nemecko osobnú prepravu alebo máte v Nemecku vyslaných subdodávateľov? V tomto prípade ste povinný podávať v tejto krajine súhrnný výkaz DPH, tzv. Umsatzsteuer-Voranmeldung. Vo výkaze Umsatzsteuer uvádzate prehľad všetkých vystavených aj prijatých faktúr s výškou DPH, a podávate ho ročne, kvartálne alebo mesačne (podľa toho, ako vám to určí príslušný úrad).
Čo ďalšie môžete potrebovať?
V závislosti od vašej podnikateľskej situácie môžete potrebovať prihlásenie v nemeckej remeselníckej komore (Handwerkskammer), a to v tom prípade, ak vykonávate tzv. regulovanú činnosť. Ak vysielate do Nemecka zamestnancov, musíte ich prihlásiť na colný úrad Zollamt a do dovolenkového fondu SOKA BAU. Prekvapiť vás môžu ďalšie formality a vybavenia, preto nekročíte vedľa, ak sa v tomto smere spoľahnete na odborníkov. V TJ-Legal sa venujú kompletnému poradenstvu pre podnikateľov v Nemecku a pomôžu vám s vaším konkrétnym prípadom.