Zdravie a životný štýl

Poznáte všemocné účinky repíku?

Repík lekársky je u nás najcennejšia, najznámejšia a aj najpoužívanejšia liečivá bylinka. Právom. Obsahuje desiatky účinných látok, ktoré priaznivo vplývajú na organizmus. Vo väčšom množstve obsahuje polyfenoly, flavonoidy, silice, horčík a taníny, ktoré kladne vplývajú na množstvo systémov a orgánov v tele.

Repík lekársky vo svete

O vplyve tejto bylinky sa vedelo už dávno. Ako o liečivom prostriedku o ňom písal už Plínius, v 15.storočí bol hlavnou zložkou prostriedkov na ošetrovanie strelných rán a v iránskej tradičnej medicíne sa používal na podporu funkcie pečene.

V súčasnosti je repík lekársky cenený pre množstvo ďalších účinkov. Má protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Znižuje horúčku, podporuje hojenie ťažko hojacich mokvajúcich rán, znižuje hladinu cukru v krvi a rozpúšťa žlčníkové kamene. Pôsobí močopudne, zvyšuje tvorbu žlče a zvyšuje chuť do jedla. Vďaka množstvu účinkov ho môžete užívať takmer na akýkoľvek zdravotný problém.

Ako užívať repík lekársky

Bylinka sa dá užívať vnútorne a je vhodná aj na vonkajšie použitie.

Repíkový čaj je u nás dobre známym nápojom, na ktorý nedá množstvo ľudí dopustiť. Má priaznivý vplyv na tráviace problémy, problémy s pečeňou či na zhoršenú funkciu žlčníka. Jeho protizápalové účinky vám pomôžu pri zápaloch dýchacích a močových ciest.

Tinktúra z repíka lekárskeho má rovnaké účinky ako čaj. Je vhodná aj na vonkajšie použitie.

Z bylinky si môžete uvariť aj odvar, ktorý môžete využiť na množstvo iných spôsobov. Keďže má repík dezinfekčné, protizápalové, protivírusové a antibakteriálne účinky pomôže vám pri zápaloch hrdla, zápale ďasien, paradentóze a pri aftách v ústach.

Ako obklad môžete odvar z repíku využiť pri rôznych kožných problémoch. Pre svoje protizápalové a dezinfekčné účinky je vhodný na všetky typy akné. Ďalej podporuje hojenie rán, zmierňuje začervenanie pleti spôsobené zápalom a pomôže vám aj s oparmi. Repíková masť sa používa na popáleniny a liečbu hemoroidov.

Napsat komentář