Kŕčové žily, známe aj pod pojmom varixy, sú nepríjemným a nevzhľadným problémom, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. Aj keď sa môžu zdať ako čisto estetický problém, pravda je omnoho vážnejšia. Varixy sú známkou hlbších problémov v žilovom systéme, ktoré si vyžadujú pozornosť a adekvátnu starostlivosť. Pomôž vám s nimi na klinike VenaSum.
Čo spôsobuje vznik varixov?
Varixy na dolných končatinách sú výsledkom chlopňovej nedostatočnosti. Naše žily majú za úlohu privádzať krv späť do srdca a sú vybavené chlopňami, ktoré bránia krvi v spätnom toku. Ak sú tieto chlopne poškodené, nedokážu efektívne zastaviť krv a dôjde k jej hromadeniu v žilách, čo vyvoláva zvýšený tlak a postupne vedie k tvorbe kŕčových žíl.
Riziko vzniku varixov zvyšujú rôzne faktory
Okrem genetického predispozícií sú to obezita, práca, ktorá vyžaduje dlhodobé státie alebo sedenie, pobyt v horúcom prostredí, nosenie nevhodného oblečenia a obuvi, a tiež fajčenie. Tieto rizikové faktory spoločne prispievajú k vzniku a zhoršovaniu tohoto ochorenia.
Výskyt kŕčových žíl sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Je znepokojivé, že kým v mladšej generácii trpí kŕčovými žilami zhruba štvrtina mužov a štyridsať percent žien, v staršej generácii tieto čísla dramaticky rastú.
Tehotenstvo tiež prispieva k riziku vzniku varixov, pretože gravidita kladie na ženský organizmus obrovské nároky a vedie k zvýšenej záťaži na dolné končatiny. Zhruba 30 % tehotných žien sa počas tehotenstva stretáva s kŕčovými žilami.
Ako spoznať príznaky a kedy vyhľadať pomoc?
Prvé príznaky varixov sa môžu objaviť ako pocit ťažkých nôh, nevysvetliteľná únava dolných končatín alebo nepokojné nohy. Ďalšie symptómy môžu zahŕňať pálenie, svrbenie kože alebo zvýšenú citlivosť na dotyk. Je dôležité tieto príznaky nepodceňovať a pri ich výskyte vyhľadať lekársku pomoc. Lekár môže správne diagnostikovať stav a navrhnúť vhodnú liečbu.
Moderné metódy liečby a prevencia
V prípade varixov sa využívajú rôzne metódy liečby vrátane sklerotizácie žíl. Sklerotizácia je postup, ktorý sa zameriava na odstránenie postihnutých žíl injekčnou terapiou, ktorá spôsobí ich zánik a následné vstrebávanie organizmom. K prevencii varixov prispieva aktívny životný štýl, vyvážená strava, pravidelné cvičenie a nosenie kompresívnych pančúch.
Vo svete preplnenom informáciami je dôležité odlíšiť overené fakty od mýtov a nepodložených radov. Včasná diagnostika a správna liečba môžu výrazne zlepšiť kvalitu života a zabrániť vážnym komplikáciám spojeným s kŕčovými žilami. Nezabudnite, že pri prvých známkach problémov je najlepšie obrátiť sa na odborníka v oblasti angiológie, ktorý vám poskytne odbornú starostlivosť a radu. Objednajte sa na kliniku VenaSum, ktorá sa špecializuje na ochorenia žíl aj liečbu varixov.