Obchody a služby Správy a zajímavosti Zdravie a životný štýl

Ako liečiť vysoký krvný tlak diétou

Hypertenzia, ale vysoký krvný tlak je spôsobený napätím, ktoré vyvíja krv na steny tepien. Časom môže vysoký krvný tlak viesť k poškodeniu ciev, čo môže za vznik kardiovaskulárnych ochorení, ale aj ochoreniam obličiek či mŕtvice. Nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku je v tom, že príznaky sú jednoducho prehliadnuteľné a teda neliečené až niekoľko rokov.

Ako sa teda k vysokému krvnému tlaku treba stavať?

1. Zhoďte nadbytočnú váhu

Krvný tlak sa často zvyšuje aj so zvyšujúcou sa telesnou váhou. Nadváha môže spôsobiť poruchu dýchania počas spánku, čo môže mať za následok zvýšený krvný tlak. Skúste znížiť nadváhu napríklad pomocou stravovacieho denníku.

V prípade obezity alebo nadváhy čo i len malý úbytok na hmotnosti môže pomôcť pri hypertenzii. Prebytočný tuk v oblasti brucha zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a tak by ste sa rovnako ako na stratené kilá, mali sústrediť aj na stratené centimetre v oblasti pása. Platí všeobecné pravidlo, že sú ohrození muži, ktorých obvod pása presahuje 102 cm a u žien 89 cm.

2. Prejdite na zdravú stravu

Zmenami v jedálničku nedosiahnete len úbytok na váhe, ale zlepšíte aj vysoký krvný tlak. Strava bohatá na celozrnné obilniny, ovocie a zeleninu môže znížiť vysoký tlak až o 11mm Hg.

Zaraďte do svojho jedálnička:

  • Listovú zeleninu – zdroj draslíka. Zmierňuje účinky sodíka na krvný tlak.
  • Bobuľovité ovocie – najmä čučoriedky obsahujú prírodné zlúčeniny, tzv. flavonoidy, ktoré sa preukázali ako účinné pri znížení vysokého krvného tlaku.
  • Banány – vysoký obsah draslíka.
  • Ryby – losos a makrely obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť pri vysokom krvnom tlaku, ale tiež znižujú zápal triglyceridy. Dobre vplývajú aj na cholesterol.
  • Horká čokoláda – znižuje risk kardiovaskulárnych ochorení.

Ak ste si vedomí toho, že vaše stravovacie návyky nie sú ideálne, zo začiatku vám pomôže zadovážiť si denník, do ktorého si budete zapisovať čo ste počas dňa zjedli.

3. Začnite cvičiť

Pri zvýšenom krvnom tlaku vám môže pomôcť aj cvičenie. No musíte byť vytrvalí a nevzdávať sa. Pravidelné cvičenie slúži ako prevencia pri ďalšom rozvoji hypertenzie. Odporúča sa cvičiť aspoň 30 minút a to niekoľko krát v týždni. Boli by ste prekvapení, no cvičenie môže znížiť vysoký krvný tlak o 5 až 8 mm Hg.

Cvičenia, ktoré môžete vyskúšať sú: chôdza, plávanie, bicyklovanie. Tiež môžete vyskúšať intervalový tréning. Tento druh cvičenia môžete podporiť aj silovým tréningom aspoň dvakrát do týždňa.

Napsat komentář