Bývanie Obchody a služby

Poradíme vám, aký nábytok zvoliť do malého bytu

Sú rôzne dôvody, prečo volíme malý byt. Väčšinou ide o financie a počet spolubývajúcich a občas zase iba o prechodné bývanie. Každý z nás potrebuje súkromie a možno idete prvýkrát do nového – svojho vlastného bývania.

Prvé bývanie je zvyčajne veľmi malé a volia ho prevažne mladé páry bez detí a tí, ktorí sú single. Po začatí profesionálneho života je skrátka potrebné sa od niečoho „odpichnúť a väčšina mladých nemá možnosť riešiť nehnuteľnosť z vyššej kategórie. Takisto sa pre malý byt rozhodnú tí, ktorí si nemôžu dovoliť väčší byt, prípadne práve začínajú život vo väčšom, drahšom meste. V prípade malého bytu existujú viaceré špecifiká pri zariaďovaní nábytkom. Hlavnú rolu zohráva čo najlepšie využitie priestoru.

Začiatok zariaďovania

Ak kupujete staršiu nehnuteľnosť, zrejme prvá vec, ktorá vás čaká je likvidácia starého nábytku. Pôvodní majitelia často po sebe nechajú rozmernejšie kúsky. Služba na vypratanie nábytku vám môže ušetriť kopu nervov – nemusíte premýšľať, kam nábytok vyhodiť, v čom ho odveziete a ani nosiť po schodoch staré sedačky. Byt, ktorý nie je prepchatý nábytkomvyzerá úplne inak. Možno sa vám bude zdať aj o niečo väčší a o podobe nového bytu sa vám bude premýšľať lepšie.

Oblečenie, kozmetika, knihy, hrnce, panvice, obliečky na vankúše… Zvykli sme si pre svoje pohodlie mať poruke stovky vecí. V malom byte sa stretnete predovšetkým s jedným problémom – kam to všetko odložiť? Zachránia vás multifunkčné kúsky nábytku. 

1. Zásuvky pod posteľ

V detstve ste možno mali pod posteľou strašidlá, teraz tam môžete mať efektívne a estetické zásuvky na čokoľvek. Zvyčajne v nich skončí oblečenie, napríklad také, ktoré nosíte iba v zime, alebo posteľná bielizeň. Stretli sme sa však aj s kreatívnejším využitím zásuviek pod posteľ. Milovníci kníh si tam schovávajú kúsky, ktoré nie sú ochotní požičať. Muži aj ženy tento priestor vyžívajú na pomôcky pre svoje hobby. A nájdu sa aj takí, ktorí si do nich schovajú sladkosti a fľašu vína. Vďaka kolieskam sa s nimi ľahko manipuluje, študenti si do nich môžu odkladať učebnice a niekedy sa v nich dajú vytvoriť aj postieľky pre menšie deti. 

2. Vyvýšená posteľ

Priestor sa vám bude zariaďovať omnoho lepšie, keď si umelo vytvoríte v byte poschodie. Posteľ na stĺpoch, ku ktorej vedú schody alebo rebrík, nafúkne priestor a zároveň pod ňou vznikne útulné miesto. Môžete pod ňou vytvoriť televízny kútik, pracovňu alebo miesto na hranie pre deti.

3. Pohodlie a kompromisy

Domov by mal byť miestom, v ktorom načerpáme novú energiu a úplne sa uvoľníme. Preto k nemu neodmysliteľne patrí sedačka a pohodlná posteľ. Aj keď ste single, nemusíte sa vzdať väčšej postele s rozmermi 120 x 200 cm, ale prispôsobte jej zvyšok izby. Uskromnite sa s nočným stolíkom v podobe maličkej poličky, na ktorú vojde iba malá lampa a budík. Napokon, aspoň budete mať menej vizuálneho neporiadku. 

4. Drobný nábytok so schovaným úložným priestorom

V malom byte si nemôžete dovoliť nábytok s tenkými nožičkami, ktorý iba zaberá priestor. Isteže, sadnúť si do kresla a vyložiť si nohy na taburetku je veľmi príjemné, ale čo keby boli v taburetke schované všetky vaše fotoaparáty, nabíjačky a rôzna elektronika?

Kúpeľňové zrkadlo by malo mať za sebou skrinku, v sedačke môžete skladovať oblečenie, hračky alebo náhradné periny pre hostí. 

5. Multifunkčné kúsky a vertikálny priestor

Rozkladacia sedačka či posteľ, ktorá sa cez deň premení na gauč – je iba na vás, čo si vyberiete. Multifunkční pomocníci sa nájdu aj v kuchyni, napríklad pult, ktorý môžete používať na prípravu jedla a potom ho znížiť a používať ako stôl na jedenie. Malý priestor zároveň nezahlcujte dekoráciami a orientujte sa skôr na steny. Pár obrázkov zútulni domov a nijako vám neskomplikuje pohyb po byte.

Podobne je to s poličkami, na ktoré môžete prepašovať aj pár úložných košíkov na drobnosti. Deťom dobre poslúži aj závesný organizér na dvere, do ktorého môžete roztriediť školské a výtvarné pomôcky.

obrázky: pixabay.com

Napsat komentář