Zdravie a životný štýl

Ideálne počasie pre začatie s behom

Po horúcej letnej sezóne, kedy si mnohí z nás poriadne oddýchli, prichádza obdobie, ktoré nás všetkých príjemne schladí. Obdobie, kedy nemusíme konečne rozmýšľať, o koľkej si pôjdeme zašportovať, aby sme nevystihli tú najväčšiu horúčavu a neskolabovali od tepla.

September je jedným z ideálnych mesiacov v roku na športovanie. Rána ani večery nie sú ešte príliš chladné a cez deň sa nemusíme obávať dehydratácie či prehriatia organizmu z horúčav. Kedykoľvek sa rozhodneme, že si ideme zašportovať, vždy to bude príjemné.

Večná dilema – „začnem behať?“

Ak ste sa doteraz váhali, či s behom začať alebo nie, najlepšie urobíte ak sa rozhodnete práve teraz. Mnohých bežeckých začiatočníkov odradí práve počasie. Ak sa prvýkrát vyberiete behať v lete, väčšinou to skončí presne tam, kde aj začalo, pretože nemusíte vo veľkých horúčavách vládať s dychom a môžete sa cítiť nekomfortne. Naopak, ak sa rozhodnete po prvýkrát skúsiť beh v zime, dopadne to rovnako. Bolesť uší či hlavy a zmrznuté ruky pri neprimeranom oblečení, dokážu raz-dva pokaziť prvý dojem.

Nasledujúce jesenné mesiace vás nezaskočia. Zriedkakedy daždivé počasie, avšak stále je väčšia šanca, že teraz budú podmienky pre beh ideálnejšie ako v zimných mesiacoch.

Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený bežec

Avšak, aj napriek tomu, že počasie je teraz najpriaznivejšie pre beh, nezanedbajte správne oblečenie. Rovnako ako aj pri turistike platí, že nikdy neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený bežec. Ak chcete mať z behu čo najväčší pôžitok bez rozptýlenia v podobe neprimeraného oblečenia, predtým ako sa pre túto aktivitu skutočne rozhodnete, by ste mali svoj šatník doplniť o kúsky, určené najmä na beh. V jesennom období vám dobre padnú nákrčníky, ktoré môžete využiť nielen ako ochranu pred chladom okolo krku ale ak sa vám lepšie dýcha ústami, veľmi vám pomôže, aby ste nevdychovali studený vzduch priamo. Okrem toho, si vo svojej skrini skontrolujte, či máte funkčné tričko, najlepšie s dlhým rukávom, legíny alebo nohavice, tenkú bundu a prípadne čiapku. Bez dôkladnej kontroly týchto vecí s behom radšej počkajte, aby ste predišli nepríjemnej skúsenosti, kvôli ktorej na beh zanevriete.

Využite toto príjemné počasie kým sa dá a dajte behu šancu ešte teraz. Ani sa nenazdáme a už sa budeme prezúvať do zimných topánoklyžiarok a vyťahovať lyže.

Napsat komentář