Auto-moto Obchody a služby

Nahradí batériu v automobile kondenzátor?

Každý z vás, ktorý sa aspoň raz pozrel pod kapotu automobilu a určite videl, že na boku sa nachádza pomerne veľká škatuľa. Táto škatuľa sa nazýva autobatéria a v aute má dôležité funkcie. Avšak čoraz častejšie sa hovorí o náhrade autobatérií. Čo môže autobatérie nahradiť?

Svet by bol hneď jednoduchší, keby sa dokázalo všetko ohromne rýchlo nabíjať a výdrž by presahovala obdobie niekoľko mesiacov. Batérie sú v súčasnosti často používané v množstve strojov ako napríklad v aute. V aute sa doteraz nachádzajú obyčajné akumulátory. Tie nie sú zlé, no už by sa zišlo nahradiť ich s niečím oveľa lepším. Dá sa to?

Dokáže niečo nahradiť autobatériu?

Akumulátor v automobile je stále používaný a funguje na približne rovnakých princípoch. Akumulátor slúži ako chemický zdroj elektrickej energie v automobile. Autobatéria dodáva energiu iba vtedy, pokiaľ je motor vypnutý. V prípade, že je motor naštartovaný, zdrojom elektrickej energie je alternátor. Bez batérie by ste preto ani nenaštartovali motor, nehovoriac o iných dôležitých funkciách, ktoré by nebolo možné spojazdniť bez batérie. Akumulátory v automobile majú však nevýhody.

Sú v celku veľké a ťažké a častokrát obsahujú nebezpečné chemické látky. Ďalšou nevýhodou je, že postupom času strácajú na kvalite a výdrži. Nezáleží či máte nové, alebo staré auto, problémy s batériou sa môžu stať aj vám. Nie je určite dobrý pocit ráno vyjsť von a auto nebude štartovať. Vtedy je potrebné odtiahnuť auto a batériu vymeniť. Často sa však stáva, že zabudnete vypnúť svetlá a tie pri vypnutom motore minú batériu. Na to si treba dávať pozor.

Kvôli početným nevýhodám s autobatériami sa čoraz častejšie rozpráva o náhrade. Najbližšou náhradou batérie môže byť kondenzator. Kondenzátor spĺňa rovnakú funkciu, ako batéria, len s pár rozdielmi. Kondenzátor sa dokáže rýchlo nabiť a udržať veľké množstvo elektrickej energie v pomerne malom priestore. Kondenzátor nefunguje na princípe chemickej látky ale na princípe hliníkových fólií, medzi ktorými je vložený navlhčený papier elektrolytom. V súčasnosti sa používa rozbehový kondenzátor v motoroch, no do automobilu sa ešte nepoužívajú.

Kondenzátor doteraz nenahradil batérie len kvôli jednej zlej vlastnosti. Kondenzátor sa síce rýchlo nabíja no rovnako rýchlo sa aj vybije. Táto vlastnosť je spojená aj s rýchlym nabíjaním, ktoré by bolo treba tiež doladiť. Je však možné, že keď sa odborníci, trochu kondenzátoru povenujú, určite batérie nahradí.

Ako sa starať o batériu v automobile?

O batériu sa môžete starať najmä tým že budete prekontrolovávať aktuálny stav autobatérie bez ohľadu na ročné obdobie V rámci kontroly stavu autobatérie minimálne raz ročne, je nutné skontrolovať predovšetkým aktuálny stav elektrolytu

Tak čo? Myslíte, že kondenzátor nahradí autobatérie?

Napsat komentář