Zdravie a životný štýl

Nepodceňujte draslík. Patrí medzi najdôležitejšie minerály

Draslík je tretím najviac zastúpeným minerálom v ľudskom tele. Obvykle ho ale podceňujeme. Pritom bez správnej hladiny draslíku riskujeme kardiovaskulárne problémy, vysoký tlak, potiaže s kostným aj svalovým aparátom, ľadvinami či s inzulínovou rezistenciou.

Až 98 % draslíku v našom tele sa nachádza v bunkách. Preto draslík zodpovedá za zdravie všetkých našich buniek aj tkanív. Draslík napomáha udržovať optimálny pomer vody v tkanivách. Bunky obsahujú až 40 % vody (telo až 60 %). Rovnováha tekutín v ľudskom tele je nesmierne dôležitou a stará sa o ňu práve draslík.

Nedostatok draslíku je príčinou svalových problémov, nepravidelného srdečného rytmu, do svalov, ďalších orgánov ani do mozgu nie je pumpovaný dostatok krvi.

Až 80 % draslíku sa nachádza v svalových bunkách a jeho hladinu kontrolujú ľadviny

Nízka hladina draslíku spôsobuje už zmienenú svalovú slabosť, znižuje pevnosť kostí, môžeme trpieť kŕčmi, zvyšuje sa riziko diabetu, zhoršuje sa nám pamäť a nevieme sa sústrediť, trápi nás únava a nespavosť. Ak naše telo nemá dostatok draslíku, trápia nás bolesti kĺbov, zvyšuje sa nám tlak, máme väčšie riziko srdečných chorôb a mŕtvice, vylučujeme v moči príliš vápniku a vzniká riziko močových kameňov. Naše telo má nesprávne pH a môžeme trpieť problémami s nadbytkom sodíku.

Ktoré potraviny obsahujú draslík?

Prirodzený príjem draslíku nám zaistí predovšetkým dostatok kvalitnej zeleniny a ovocia. Nájdeme ho v sóji, v pšeničných otrubách, nespracovaných figách, obsahujú ho zemiaky, pinto fazuľa, avokádo, dusený špenát, banány, kapusta a varený losos.

Ak chcete mať istotu, užívajte draslík v doplnku stravy

Kvalitným výživovým doplnkom je Draslík 40mg 60tab. od českej spoločnosti Naturvita. Na Slovensko ho dováža Happytrade a kúpite ho v online lekárni Greenlike.sk.

TIP: Vyskúšajte tiež Biosil pre krásne vlasy, nechty a pokožku.

Napsat komentář