Krása a móda

Šperky nemusia byť iba z drahých kovov

Je historickým faktom, že túžba vlastniť krásne veci patrí medzi najstaršie ľudské potreby. S objavom drahých kovov, najmä striebra a zlata sa to všetko začalo….:)))

Šperky sú obľúbené a ľudia, predovšetkým ženy dokážu s ich výberom stráviť celé hodiny. Muži si s ich výberom pre nežné pohlavie naopak lámu hlavu, každopádne nejde o lacnú záležitosť a už vôbec by sa nemal podceniť ich materiál a aj tvar. Skrášľovali sa nimi už naši dávny predkovia.
Väčšina z nás pozná klasické zlaté a prípadne strieborné šperky, ktoré boli typické pre mnohé generácie. Zlato a striebro bolo znak bohatstva a dôvod k závisti či krádeži. Zlato je pomerne mäkký kov a pri nosení šperkov z neho vyrobených sa stáva, že sa jednoducho za chvíľu odrú, síce nestratia pôvodný tvar, ale škrabance bývajú viditeľné a zo závidenia hodného šperku sa stáva len tieň toho čo to bolo pôvodne, väčšinou ich už potom nikto neobdivuje. Striebro je na tom z tohto pohľadu lepšie, ale za krátku dobu očernie, síce nie celý šperk, ale celkovo stratí lesk a rozhodne prestáva byť ozdobou. Je teda nutné vždy po nejakej dobe zaplatiť za znovuobnovenie lesku, aby šperky na chvíľu boli znovureprezentatívne. Je to ale treba robiť často, alebo sa zmieriť s ošklivým šperkom.

Existuje ale aj iný materiál na výrobu šperkov a to tzv. chirurgická oceľ. Tá začína byť veľmi módna a obľúbená, pretože je to naozaj výrobný materiál a šperkom dodáva to, čo im skôr chýbalo. Možno patríte aj vy medzi tých, čo si myslia že kupovať niečo len preto, že je to módne je hlúpe. Lenže tento materiál rozhodne stojí za to. Má naozaj dobré vlastnosti a bude vám potešením mať z neho šperky, ktoré vám vydržia dlho a budú zdobiť vás alebo niekoho z vášho okolia.
Retiazky, náramky, náušnice a všetky ostatné šperky ako prstene a prívesky vyrobené z chirurgickej ocele majú vlastnosť, že nehrdzavejú, áno to tiež ani drahé kovy, ale tento materiál je hypoalergenný, takže nikomu nehrozí žiadna alergická reakcia. Hlavne to poznajú niektoré dievčatá/ženy pri náušniciach , kedy je to aj dosť bolestivé . Šperky si dokážu udržať silný lesk aj po dlhodobom používaní. Šperky z chirurgickej ocele teda nestratia farbu /neztmavnú/ a poškriabané , ale budú vyzerať ako nové.
To najlepšie je ale samotný vzhľad, ktorý je elegantný, moderný ale dokáže byť extravagantný i nenápadný, môžeme ho teda použiť k mnohým odevom. Také zlato je žlté a niekedy pôsobí rušivo a striebro zase po krátkej dobe stráca farbu a je treba ho dávať čistiť. To sú problémy, ktoré chirurgická oceľ prakticky nemá. Takéto šperky určite stoja za vyskúšanie, možno sa vám zapáčia.

Napsat komentář