Krása a móda

Aké sú typy akné?

Akné je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje mazové žľazy a vlasové folikuly. Aj keď najčastejšie trápi ľudí v období puberty môžete sa s ním stretnúť počas celého života. Neraz možno ani neviete, že ide práve o akné. S akné sa môžete stretnúť aj u novorodencov ale môže sa prejaviť aj u starších ľudí

Väčšina ľudí si pod akné predstavuje upchaté póry prejavujúce sa čiernymi bodkami alebo bielymi pupáčikmi. To ale nie je všetko. Existuje niekoľko foriem akné. 

Podľa veku, v ktorom sa akné objaví poznáme

  • Acne neonatorum – akné, ktoré sa objaví u novorodencov. Štyrikrát  častejšie postihuje chlapcov než dievčatá.
  • Acne infantum – deti vo veku 3 mesiacov až jedného roka môžu mať tento typ akné. Častejšie sa objaví u chlapcov než u dievčat.
  • Acne vulgaris – objavuje sa v období puberty a postihuje ako dievčatá tak aj chlapcov.
  • Acne tarda – vyskytuje sa v dospelosti (po puberte). Trpia ním častejšie ženy než muži. Je vyvolané výkyvmi hormónov, stresom, menštruáciou, tehotenstvom alebo menopauzou. 

Podľa kožných prejavov rozdeľujeme akné na

Mierne akné (acne comedonica) – ide o najľahšiu formu akné, ktorá sa prejavuje čiernymi bodkami alebo bielymi pupáčikmi

  • Čierne bodky (otvorené komedóny) – folikula sa upchá odumretými kožnými bunkami a kožným mazom. Čiernu farbu spôsobuje oxidácia melanínu (pigment v pokožke).
  • Biele pupáčiky (uzavreté komedóny) – upchatá folikula je uzavretá, nedochádza k oxidácii pigmentu. Preto má akné bielu alebo belavú farbu.

Stredná forma akné (acne papulopustulosa) – na pokožke sa vytvárajú červené pupáčiky (papuly). Pupáčiky môžu v strede obsahovať biely hnis (pustuly). 

Ťažká forma akné (acne conglobata) – okrem vyššie spomínaných vyrážok a pupáčikov sa tvorí aj väčšie podkožné akné, ktoré je bolestivé na dotyk (noduly, cysty). Uzlíky vznikajú hlbšie v pokožke a aj dlhšie sa hoja. Práve táto forma akné spôsobuje jazvy na tvári.

S ľahkou a strednou formou akné si môžete poradiť aj doma. Bežná kozmetika ako pleťové vody, séra či mydlo na akné vám s týmto problémom môžu pomôcť. Pri ťažkej forme akné a vzniku bolestivých podkožných uzlíkov by ste s návštevou  dermatológa nemali váhať. S liečbou, ktorú vám lekár nastaví sa akné zbavíte skôr. Minimalizujete tým aj riziko jaziev, ktoré by vám súčasné problémy s akné neskôr pripomínali.

Napsat komentář